Tanácsok eladóknak - Ingatlan adásvételi szerződéshez

Tanácsok eladóknak - Ingatlan adásvételi szerződéshez

2017-11-10 09:46:38
Forrás:

Legyen óvatos ingatlana eladásakor!

Tapasztalataink alapján a felek gyakran hajlamosak megfeledkezni a szükséges óvatosságról, és nagy árat fizethetnek a meggondolatlanságukért, ha nem bízzák az ingatlan eladási ügylet lebonyolítását tapasztalt, az ingatlan értékesítés területén nagy gyakorlattal rendelkező szakemberre.


raktikus tanácsok eladóknak:

  • Az ügyvédet általában a vevő választja. Ám erre nincsen semmilyen kötelező előírás vagy jogszabály. Viszont tekintettel arra, hogy az ügyvédi díjat a vevő fizeti, így leggyakrabban a vevő választja ki az okiratszerkesztő ügyvédet. Nem ritka azonban, hogy az eladó az általa ismert megbízható ügyvédhez ragaszkodik és így végül az eladó által javasolt ügyvédet bízza meg a vevő az ügylet lebonyolítására, az iratok elkészítésére.

  • Azokban az esetekben, amikor mégis ragaszkodik a vevő a saját ügyvédjéhez, gyakori, hogy az eladó megbízza az általa választott ügyvédet a szerződéses iratok áttekintésére annak érdekében, hogy megbizonyosodjék, hogy az eladói érdekek is kellőképpen érvényesülnek-e az ingatlan eladása során. Forduljon tehát bátran ügyvédi segítségért akkor is, ha Ön eladó és ingatlanját értékesíteni kívánja.

  • Amennyiben nem egy összegben kerül a vételár megfizetésre, úgy javasolt minden esetben foglalót kikötni. Ennek általános mértéke a gyakorlatban 10%.

  • Soha ne mondjon le addig a tulajdonjogáról, míg a teljes vételárat meg nem kapta a vevőtől. Természetesen ez nem akadályozza a bejegyzési engedély ügyvédi letétbe történő elhelyezését, az ügylet földhivatali függőben tartását, ez általános és jól bevett mindennapos gyakorlat.

  • A vételárat legbiztonságosabb, ha banki átutalással fizeti meg a vevő, így nem tudja a készpénzes vételárat elhagyni és nem eshet tolvajok áldozatául sem. CSOK-os ügyleteknél egyébként jogszabályi előírás is, hogy a vételár legfeljebb 10%-a fizethető készpénzben, a többi kizárólag banki átutalással.

  • Fontos tudnia, hogy az energetikai tanúsítvány beszerzése az eladó feladata, így ingatlan eladás esetén már előre érdemes gondoskodnia az energetikai tanúsítvány elkészíttetéséről, hogy az már rendelkezésre állhasson az ingatlan meghirdetésekor.

  • Az eladónak át kell adnia az ingatlan kulcsaival együtt a lakáshoz tartozó társasházi alapító okiratot, SZMSZ-t, ház esetében alaprajzot, stb. Javaslom tehát ezek időben történő beszerzését is. Sok esetben a közös képviselők elektronikus úton át tudják küldeni a társasházi alapító okiratot, SZMSZ-t, házirendet.

  • Ingatlan eladása során birtokbaadáskor az eladónak be kell mutatnia a közművek igazolását arról, hogy nincsenek közműtartozások az ingatlanra vonatkozóan. Nem árt tehát erre is felkészülnie az eladónak. Ha már nem lakja az ingatlant, akkor akár hamarabb is beszerezheti ezeket a „nullás igazolásokat”, hiszen nincsen fogyasztás az ingatlanban.

  • Társasházi lakás esetében az eladónak be kell mutatnia a közös képviselő igazolását is arról, hogy nincsen közös költség tartozás az ingatlanon.

  • Körültekintő és alapos ügyvédre van szükségünk a lakás eladáshoz, aki nagy tapasztalatokkal rendelkezik az ingatlanjog területén. Minden ügyvéd a jog szerteágazó rendszerében specializálódni kényszerül.

  • Ha ismerősök ajánlanak nekünk ügyvédet, mielőtt feltétel nélkül megbízzuk, győződjünk meg róla, hogy mi a szakterülete, amiben nagy gyakorlata van.

    De mindenképpen olyan ügyvédet válasszunk, akinek elsődleges szakterülete az ingatlanjog.

    Kérje itt e-mailben  a
    által ajánlott

    ingatlanjogászok elérhetőségét!


     
JOGI ISMERETEK
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Egy lakás, ház vásárlása mindig nagy lépés. A legtöbben hosszú évekig fizetik, hosszú kötöttséget jelent, hiszen nem cserélgetjük naponta. De nem csak a vevőnek lényeges, hogy milyen feltételekkel, milyen szerződéssel veszi meg az ingatlant. Nagy összegekről van szó, melyben sokszor egy élet munkája van benne. De egyáltalán kell ezt magyarázni, miért fontos, hogy az ingatlan adásvételnél figyelembe vegyék az érdekeit? Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet? Kinek az érdekeit képviseli az eljáró ügyvéd?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^