Jogszerű vagy jogsértő perbeli bizonyíték? Bármi felhasználható?

Jogszerű vagy jogsértő perbeli bizonyíték? Bármi felhasználható?

2021-01-18 15:09:12

A cél szentesíti az eszközt? Bármilyen bizonyíték elfogadható egy  perben, függetlenül attól, jogszerűen jutott-e hozzá a felhasználó? Hol van a  határ? Mi az, ami felhasználható bizonyítékként egy polgári perben?


Mi lehet perbeli bizonyíték?

Elsőként azt nézzük meg, hogy egyáltalán milyen bizonyítékok lehetnek egy polgári perben? Milyen bizonyítási eszközökkel élhetnek a felek?

A polgári perek szabályait külön jogszabály, a polgári  perrendtartásról szóló törvény szabályozza részletesen.

Bizonyítási eszközként különösen:

  • tanú,
  • szakértő,
  • okirat,
  • képfelvétel,
  • hangfelvétel,
  • kép- és hangfelvétel,
  • egyéb tárgyi bizonyítási eszköz vehető igénybe.


Mikor jogsértő egy bizonyíték?

A törvény kimondja, hogy jogsértőnek minősül az a bizonyítási eszköz:

  • Amit az élethez és testi épséghez fűződő jog megsértésével vagy erre irányuló fenyegetéssel szereztek meg, illetve állítottak elő. Ilyen eset például, ha valakitől erőszakos úton szereznek meg egy bizonyítékot. Láthatjuk, hogy az erőszak tehát ilyen módon sem kifizetődő.
  • A jogsértő módon keletkezett bizonyíték, mint például egy titokban készített hangfelvétel.
  • Az a bizonyíték, amit jogsértő módon szereztek meg, például azt ellopták.
  • Amelynek a bíróság elé terjesztése személyiségi  jogot sértene. Ilyen lehet egy fotó vagy hangfelvétel, aminek a felhasználásához az érintett személy nem járult hozzá.

 

„Szabad a gazda?”

A 2018. előtti polgári peres eljárások során a törvény nem szabályozta a jogsértő bizonyítási eszközök felhasználhatóságát.

A szabad bizonyítás elve több esetben mindent felülírt. Ennek egyik oka lehetett, hogy a korábbi szabályozás kialakulása idején még nem álltak mindenkinek rendelkezésére olyan technikai eszközök, melyek alkalmasak lehetnek jogsértő bizonyítékok megszerzésére. Gondoljunk csak a ma már szinte mindenki táskájában ott lapuló mobil telefonokra, melyekkel könnyedén lehet hozzájárulás nélkül fotót, videót, hangfelvételt készíteni. Nem csoda, hogy a jogellenesen megszerzett bizonyítékok kérdése, a szabályozás iránti igény egyre égetőbbé vált.

 

Természetesen a korábbi szabályozás hiánya sem tette jogszerűvé a jogsértő bizonyítékok megszerzését vagy felhasználását. Ez azonban sok esetben másik lapra tartozott. Nem volt egyedi eset, hogy egy adott perben a bizonyítékot figyelembe vették, ha alkalmas volt a perben bizonyítandó tények bizonyítására. Ez azonban nem mentesítette a jogellenes bizonyítékot használó felet a jogsértés egyéb negatív következményei alól, ami akár egy újabb perhez is vezethetett.


Új szabályok a jogsértő  bizonyítási eszközökről

A 2018-tól indult perekben már az új polgári perrendtartás szabályait kell figyelembe venni. Az új törvény külön kitér a jogsértő bizonyítékok perbeli felhasználhatóságára.

A fő szabály, hogy jogsértő bizonyítási eszköz a perben nem használható fel.

Van azonban kivétel.


Mikor veheti figyelembe a  bíróság a jogsértő bizonyítékot?

Ahhoz, hogy egy perben megfelelő döntés születhessen, időnként szükség lehet a jogsértő bizonyíték figyelembevételére is. Van, hogy egyszerűen nincs más mód a történtek alátámasztására. Ezért a törvény bizonyos esetekben lehetővé teszi a bíróságnak, hogy egy-egy jogsértő bizonyítékot is figyelembe vehessen. Ennek azonban megvannak a maga szabályai, mely köti a bíróságot.

A jogsértő bizonyítási eszközt a bíróság is csak kivételesen, meghatározott feltételek fennállása esetén, meghatározott elvek alapján veheti figyelembe. Ennek körében például figyelemmel kell lennie arra, hogy

  • a jogsértő bizonyítási eszköz milyen jogsérelemmel járt,
  • lehetne-e anélkül is megfelelően bizonyítani a történteket,
  • milyen módon, körülmények között született meg a bizonyíték stb.

Például egy jogvitában lehet, hogy a szóbeli  szerződés csak egy engedély nélkül készített hangfelvétellel tárható fel megfelelően, mert semmilyen más bizonyíték nem áll rendelkezésre.

Arra azonban ilyen esetben is figyelnie kell a bizonyítékot előterjesztő félnek, hogy a jogsértő bizonyítási eszköz perben való felhasználása a fél büntetőjogi, szabálysértési, illetve polgári jogi felelősségét nem érinti, azt adott esetben nem szünteti meg. A jogellenes tehát nem válik csak azért jogszerűvé, mert nincs más lehetőség a bizonyításra. Erre a bizonyító felet a perben figyelmeztetni kell.


A szigorúan tiltó listás  bizonyíték

A törvény egy esetben mindenféle egyéb mérlegelés nélkül teljesen kizárja a jogsértő bizonyítékot.

Ha a bizonyítási eszközt az élethez és testi épséghez fűződő jog megsértésével vagy erre irányuló fenyegetéssel szerezték meg, illetve állították elő, akkor azt a bíróság köteles mérlegelés nélkül figyelmen kívül hagyni.

A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vedd figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak.


ÉRTHETŐ JOG – A jogról könnyedén

www.erthetojog.hu

Hasznos tippek, tanácsok az ÉRTHETŐ JOG Facebook oldalán.

Kövess bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest.


JOGI ISMERETEK
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!