Mire jó a fedezeti szerződés?

Mire jó a fedezeti szerződés?

2021-02-22 14:16:49

Ha a szerződést valamelyik fél megszegi, akkor ennek  különböző következménye lehet. A következmény függ a szerződés jellegétől, a  szerződésszegés körülményeitől, illetve a másik fél döntésétől. Gyakran  előfordul, hogy a szerződésszegés miatt a szerződés nem teljesült célját a másik  fél egy újabb szerződés megkötése útján valósítja meg. Ilyen esetben  beszélhetünk fedezeti szerződésről. Mire jó a fedezeti szerződés?


A szerződésszegés következményei

 

Ha egy szerződéses  viszonyban az egyik fél szerződésszegést követ el, akkor a másik szerződő fél dönthet arról, hogy milyen következményeket kíván alkalmazni a szerződésszegés miatt.

A teljesítés követelése

A szerződést megszegő féltől például késedelem esetén továbbra is követelhető a szerződéses kötelezettségének teljesítése. Szükség esetén a szerződés teljesítése ilyen módon akár bírósági úton is kikényszeríthető.

Elállás  vagy felmondás

A szerződésszegés másik fontos következménye a szerződéstől való elállás, illetve a szerződés felmondásának joga. Egyes szerződések esetén e jogok gyakorolhatósága eltérő lehet. Az általános szabályok szerint a szerződéstől akkor lehet elállni, ha a szerződésszegés miatt a másik fél szerződés teljesítéséhez fűződő érdeke megszűnt és a szerződéskötés előtt fennált helyzet visszaállítható. Ha a szerződéskötést megelőző helyzetet nem lehet visszaállítani, akkor a szerződés felmondásának lehet helye. Kisebb súlyú, a szerződésben foglalt szolgáltatás lényegét nem érintő szerződésszegés esetén rendszerint nincs helye elállásnak vagy felmondásnak.

 

Mi a fedezeti szerződés?

 

A szerződéstől való elállásnak vagy a szerződés felmondásának egyaránt az a következménye, hogy a szerződés megszűnik. A szerződés megszűnése miatt a feleket már nem terhelik a szerződésből eredő kötelezettségek. Viszont ennek gyakran az a következménye, hogy a szerződéssel elérni kívánt cél nem valósul meg. Ebben a helyzetben a szerződéstől elálló vagy a szerződést felmondó fél köthet egy másik szerződést a céljának megvalósítására. Ilyenkor beszélhetünk fedezeti szerződésről.

 

Fedezeti szerződésnek nevezi a Polgári Törvénykönyv azt a szerződést, amelyet a szerződéstől elálló vagy a szerződést felmondó fél köt annak érdekében, hogy a megszűnt szerződéssel elérni kívánt célt megvalósítsa. Például, ha a vevő az eladó szerződésszegése miatt elállt egy eszköz megvásárlására vonatkozó adásvételi szerződéstől, majd ezt követően máshonnan szerzi be az eszközt. Ekkor ez utóbbi szerződés a fedezeti szerződés.

 

Miért  lehet jó a fedezeti szerződés?


Ha fedezeti szerződés megkötésére került sor, akkor a fedezeti szerződést megkötő fél a kártérítés szabályai szerint a szerződésszegő féltől követelheti:

a megszegett szerződésben és a fedezeti szerződésben kikötött ellenértékek közötti különbség megtérítését, valamint

a fedezeti szerződés megkötéséből eredő költségek megtérítését.

Ha például a fedezeti szerződéssel az eszközt magasabb vételáron tudta megvásárolni, akkor a vételár különbözetet és a szerződés megkötéséből eredő további költségei megtérítését követelheti.

 

Milyen  típusú fedezeti szerződések vannak?

 

A fedezeti szerződést Polgári  Törvénykönyvünk a Bécsi Vételi Egyezmény alapján vette át, amely az áruk nemzetközi adásvételére vonatkozik. Így a fedezeti szerződés nyilvánvaló alkalmazási területe az adásvétel.

Adásvételi szerződés esetén két fajta fedezeti szerződéstől lehet szó, attól függően, hogy melyik fél köti a fedezeti szerződést.

Fedezeti vételnek hívjuk azt az esetet, amikor az eladó szerződésszegése miatt a vevő magasabb áron mástól szerzi be a megvásárolni kívánt dolgot.

Fedezeti eladásról beszélünk, ha a vevő szegi meg az adásvételi szerződést, így az eladó a szerződéstől eláll és a dolgot harmadik személynek értékesíti. Ha csak alacsonyabb áron tudta az eladó a dolgot másnak eladni, akkor az árkülönbözetet a fedezeti szerződés alapján követelheti a szerződésszegő vevőtől.

Bár a fedezeti szerződés alkalmazása az áruk adásvétele, szolgáltatások igénybevétele esetén a legkézenfekvőbb, más szerződések esetén is szóba jöhet. Ennek feltétele, hogy az adott körülmények között lehetséges a fedezeti szerződés megkötése, például vállalkozási szerződés, bérleti szerződés esetén.


Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

 

A megbízható jogi képviselő

 

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu

Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest


JOGI ISMERETEK
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Egy lakás, ház vásárlása mindig nagy lépés. A legtöbben hosszú évekig fizetik, hosszú kötöttséget jelent, hiszen nem cserélgetjük naponta. De nem csak a vevőnek lényeges, hogy milyen feltételekkel, milyen szerződéssel veszi meg az ingatlant. Nagy összegekről van szó, melyben sokszor egy élet munkája van benne. De egyáltalán kell ezt magyarázni, miért fontos, hogy az ingatlan adásvételnél figyelembe vegyék az érdekeit? Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet? Kinek az érdekeit képviseli az eljáró ügyvéd?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^