Visszaléphetünk-e a vásárlástól interneten megrendelt termék esetén?

Visszaléphetünk-e a vásárlástól interneten megrendelt termék esetén?

2017-11-23 13:56:59

Az interneten való  vásárlás manapság nagyon elterjedt, és a webáruházakban sokféle termék és  szolgáltatás elérhető. Előfordulhat azonban, hogy valaki az online vásárlást  követően, vagy akár a termék kipróbálása után vissza akar lépni a vételtől.  Milyen jogi lehetőség van az online vásárlástól való elállásra?


A fogyasztót  megillető elállási jog

 A fogyasztókat jogszabály alapján megilleti az a jog, hogy az interneten történő vásárlástól, azaz a szerződéstől elálljanak. E szabály nem csak az online vásárlásra érvényes, hanem más ún. távollévők között létrejött szerződésekre is, például a telefonon rendelt termékekre.

Az elállás következménye, hogy a vásárló a termék árát visszakapja, de a terméket természetesen vissza kell szolgáltatnia.

Az elállási jog a legtöbb interneten vásárolt termék esetén megilleti a fogyasztót. A kivételeket jogszabály sorolja fel. Így nem lehet elállni például a romlandó vagy minőségét rövid ideig megőrző termék tekintetében. Nincs elállási jog olyan nem előre gyártott termék esetében, amelyet a fogyasztó utasítása alapján vagy kifejezett kérésére állítottak elő, vagy olyan termék esetében, amelyet egyértelműen a fogyasztó személyére szabtak.

A fogyasztó nem csak az online vásárolt termékre, hanem az online rendelt szolgáltatásra szóló szerződéstől is visszaléphet. Abban az esetben viszont, ha a szolgáltató a szolgáltatás teljesítését a fogyasztó kifejezett, előzetes beleegyezésével megkezdte, és a szolgáltatást teljesítette is, akkor a fogyasztó már nem állhat el.

 

Miként gyakorolható  az elállási jog?

A fogyasztó az őt megillető elállási jogot valamely termék vásárlása esetén, legkésőbb a termék átvételétől számított 14 napon belül gyakorolhatja. Szolgáltatás megrendelése esetén pedig a szerződés megkötésének napjától kell számítani az elállás határidejét.

Az elállási jogot írásban postai úton, e-mail útján, de akár szóbeli közléssel is gyakorolhatja a fogyasztó. Az elállást indokolni nem kell. Így a vásárló akkor is gyakorolhatja e jogát, ha a terméknek egyébként nincsen hibája.

 A terméket az elállásra nyitva álló 14 napos határidő alatt is lehet használni. Azonban ajánlott, hogy e használat a termék tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges mértékű használatot ne haladja meg. Ugyanis a kipróbálást meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért a fogyasztó felel az eladó felé.

A termék  visszaküldése, a vételár visszatérítése

Ha a fogyasztó a vásárlástól eláll, köteles a terméket a kereskedőnek visszaküldeni vagy a kereskedő által a termék átvételére meghatalmazott személynek átadni. A terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül kell visszajuttatni. Ez nem jelenti, hogy a terméknek 14 nap alatt oda kell érnie. A visszaküldés határidőben teljesítettnek számít, ha a fogyasztó a terméket a határidő lejárta előtt elküldi. A 14 napos határidőt nem kell figyelembe venni, ha a kereskedő vállalta, hogy a terméket maga fuvarozza vissza. Fontos, hogy a vállalkozás nem kötheti ahhoz a feltételhez az elállás gyakorlását, hogy a terméket eredeti csomagolásban küldjék vissza.

A vállalkozás a fogyasztó elállása esetén a fogyasztó által fizetett ellenszolgáltatás teljes összegét köteles visszafizetni. A visszafizetés határideje az elállásról való tudomásszerzésétől számított 14 nap. Viszont termék adásvételére irányuló szerződés esetén a vállalkozásnak joga van arra, hogy a visszafizetést mindaddig visszatartsa, amíg a fogyasztó a terméket vissza nem szolgáltatta, vagy kétséget kizáróan nem igazolta, hogy azt visszaküldte. Ennek igazolása történhet a visszaküldést bizonyító dokumentum (pl. feladóvevény) másolatának elküldésével. Nincs visszatartási joga a vállalkozásnak, ha a termék visszafuvarozását maga vállalta.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

A megbízható jogi képviselő

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu


JOGI ISMERETEK
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet ingatlanvásárláskor?
Egy lakás, ház vásárlása mindig nagy lépés. A legtöbben hosszú évekig fizetik, hosszú kötöttséget jelent, hiszen nem cserélgetjük naponta. De nem csak a vevőnek lényeges, hogy milyen feltételekkel, milyen szerződéssel veszi meg az ingatlant. Nagy összegekről van szó, melyben sokszor egy élet munkája van benne. De egyáltalán kell ezt magyarázni, miért fontos, hogy az ingatlan adásvételnél figyelembe vegyék az érdekeit? Ki hozza és ki fizeti az ügyvédet? Kinek az érdekeit képviseli az eljáró ügyvéd?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^