A koronavírus miatti veszélyhelyzet május végén való megszűnésével megszűnnek azok a jogszabályi korlátozások is, amelyek a veszélyhelyzet alatt nem tették lehetővé magánszemélyek lakóingatlanának árverezését. Az utóbbi években jelentős változások következtek be az ingatlanárverés szabályaiban. Miként módosult az ingatlanárverés szabályozása?
Ingatlan adásvételi szerződésnél elővásárlási joggal leggyakrabban a közös tulajdonú ingatlanok eladásakor találkozhatunk. Társasházak esetén is előfordul elővásárlási jog, például közös tulajdonú tárolónál vagy garázsbeállónál. Elkerülhető-e, hogy minden elővásárlásra jogosulttal közölni kelljen a vételi ajánlatot?
Jelenirat azért készült, hogy segítséget és tájékoztatást nyújtson az alapvető kérdésekben az ingatlant eladni, illetve venni szándékozók számára.
Szinte az összes szerződéses kapcsolatban szóba jöhet előszerződés megkötése. Azonban ez nem minden esetben szükséges és indokolt. Mit érdemes tudni az előszerződésről? Milyen esetben érdemes előszerződést kötni?Dr. Szabó Gergely ügyvéd
Írásunkkal segítséget és tájékoztatást nyújtunk az alapvető kérdésekben az ingatlant eladni-, illetve venni szándékozók számára.
Sokakban kérdésként merül fel, hogy szabályos-e a szerződés javítása? Egyszerűen tollal belejavíthatunk a nyomtatott szerződésbe? Alá kell külön írni a javított részt vagy elég egy szignó? Minden szerződő félre szükség van a javításhoz? Hogyan szabályos a szerződés javítása?
Széles körben ismert, hogy egy ingatlan tulajdonjogát elbirtoklással is meg lehet szerezni. Ennek alapvető feltétele az ingatlan sajátként való szakadatlan birtoklása 15 éven keresztül. Kevesebben tudnak arról, hogy bizonyos esetben az ingatlan elbirtoklás 5 év alatt is lehetséges. Milyen esetben lehet 5 év alatt elbirtokolni egy ingatlant?Írta: Dr. Szabó Gergely | 2022. január 13. csütörtök | Ingatlanjog
Mikor valakit nagyon szeretünk, akkor bizony ajándékot is örömmel adunk. Lehet az ajándék kicsi vagy nagy, jelképes vagy épp az ellenkezője. Biztosan jó eljátszani a gondolattal, hogy a megajándékozott személynek micsoda meglepetés és öröm ülne ki az arcára, mikor azzal adjuk át neki egy lakás kulcsait, hogy „ez mostantól a tied”. Az ingatlan ajándékozása is történhet titokban? Mi az, amit mindenképpen tudnunk kell az ingatlan ajándékozásról?
A használt ingatlanok esetén sok esetben előfordul, hogy nem az a tulajdonos adja el az ingatlant, aki felépíttette. Régi építésű ingatlanoknál, akár tucatnyi korábbi tulajdonos „kezén” is átmehet az ingatlan, mielőtt ismét értékesítésre kerül. Ilyen esetekben fordul elő leggyakrabban, hogy az eladó téves tájékoztatást ad az ingatlan valamely lényeges tulajdonságával kapcsolatban. Például, hogy milyen építőanyagból épült az épület. Mit tehet a vevő? Milyen szavatossági igénye lehet?
Ingatlan adásvételi szerződések esetén gyakran találkozhatunk a „tulajdonjog fenntartással” való eladás és a „függőben tartással” való eladás kifejezésekkel. Azonban e kifejezések jelentése és a szerződésben játszott szerepe sokaknak nem világos. Mit jelent a tulajdonjog fenntartás és a függőben tartás?